Statuscode 09 | Statuscode 17 | Ufuldstændig rengøring | VMC-fejl
Arbejdsmateriale og hjælpemidler
Menuførelse E-serie
Afhængigt af konfigurationen er drikkevarerne gemt under forskellige taster. Kontroller valgknapperne ved hjælp af nedenstående vejledning til menuføring, og tag dem i betragtning under udførelsen.
![]() |
1. Åbn apparatets dør og tag service-nøglen (orange) ud af kabinettets inderside. Sæt den lodret ind i den dertil beregnede åbning og drej den til siden.
2. Så snart apparatet er startet op med åben dør, skal du trykke på programknappen på indersiden af døren i ca. 2-3 sekunder, indtil der lyder et bip, og apparatet åbner servicemenuen.
3. Tryk på tast 4 for at åbne menuen.
4. Naviger til punktet »Udvidet programmering« med tast 4. Bekræft med tast 7.
5. Enheden beder nu om en pinkode. Det er vigtigt at bemærke, at kun de indstillinger, der er angivet i denne vejledning, må ændres for at undgå fejl i konfigurationen af maskinen. Pinkoden er 3 – 5 – 1.
6. Naviger til punktet »Skylning« med tast 4. Bekræft med tast 5.
7. Naviger til punktet »Rengøring af brygger med rengøringsmiddel« med tast 4. Bekræft med tast 7.
8. Brug tast 7 til at springe indsættelsen af rengøringstabletten over uden at indsætte en ny tablet.
9. Når rengøringen er afsluttet, skal du trykke på programknappen (indersiden af døren) igen i ca. 2-3 sekunder for at gemme. Så snart apparatet er genstartet, skal du fjerne service-nøglen igen og starte apparatet op igen med lukket dør.
